TAV Havalimanları’ndan bilanço açıklaması: İlk çeyrekte 321 milyon euro ciro

Şirketten yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 17,1 milyon yolcuya hizmet verdi. TAV’ın işlettiği havalimanlarında dış hat trafiği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 arttı.

Bloomberg HT’nin haberine göre, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, kış döneminde yolcu trafiklerinin uzayan turizm sezonu ve havalimanlarına uçan havayollarının yürütmekte olduğu filo genişletme stratejilerinden olumlu etkilendiğini belirtti.

Kaptan, “Böylece birinci çeyrekte, geçen seneye göre dış hat yolcumuz yüzde 27, toplam yolcumuz da yüzde 22 büyüdü. Gerek İzmir, gerekse Ankara havalimanlarımız iç hattan dış hata transfer stratejisine odaklanan AJet, Pegasus ve SunExpress’in filo büyümesinden olumlu etkileniyor.” ifadelerini kullandı.

Faaliyetlerindeki başarının tamamını finansal sonuçlarına da yansıtmayı başardıklarını belirterek, “Ciromuz yüzde 28 artarak 321 milyon euroya ve FAVÖK de yüzde 97 artarak 86 milyon euroya ulaştı. Düşük sezonda olmamıza rağmen net kâr da pozitife döndü ve 9 milyon euro oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“HAVALİMANI VE HİZMET ŞİRKETLERİMİZE YATIRIM YAPIYORUZ”

İyi bir başlangıç yaptıkları 2024’ün yüksek sezonu olan yaz aylarında da canlı bir trafik beklemeye devam ettiklerinin altını çizen Kaptan, şu açıklamalarda bulundu:

“Erken rezervasyonlar da bize bu yönde olumlu sinyaller veriyor. Tarihi ölçekteki büyük yatırım programımız planladığımız takvime uygun bir şekilde ilerliyor. Bu program doğrultusunda Antalya, Almatı ve Ankara Esenboğa havalimanlarımızla birlikte diğer havalimanı ve hizmet şirketlerimize yatırım yapıyoruz. Almatı yatırımımız yüzde 94 oranında tamamlandı ve Haziran 2024’te yeni dış hat terminalinin açılışını yapmaya hazırlanıyoruz. Yeni terminalin Almatı yolcusu için hizmet kalitesi ve seyahat tecrübesinde iyileşme yaratmasını bekliyoruz. Yüzde 77 oranında tamamlanan Antalya yatırımımızı 2025’in ilk çeyreğinde ve yüzde 42 oranında tamamlanan Ankara yatırımımızı da 2025’in son çeyreğinde bitirmiş olmayı planlıyoruz. Bu yatırımlarımıza ek olarak, Medine Havalimanı’nın kapasitesini yıllık 8 milyon yolcudan 18 milyon yolcuya çıkaracak ve iki etap halinde yapılacak olan ek yatırımlara da katılma kararı aldık.”

Kaptan, büyük yatırım programları sonucunda 2020 yılında 8 sene olan ortalama işletme sürelerini 2024’te 29 yıla çıkardıklarına dikkati çekti.

“2024’TE 430-490 MİLYON EURO ARASINDA FAVÖK BEKLİYORUZ”

Satın alma bedelleri ve kira peşinatlarını dahil ettiklerinde 2025’e kadar toplam yaklaşık 2,5 milyar euro yatırım büyüklüğüne ulaşmış olacaklarını vurgulayan Kaptan, şunları kaydetti:

“Bu büyüklük sektörümüzün geleceğine olan güvenimizin en önemli göstergesidir. Programımızda mesafe kaydettikçe yatırımlarımızın meyvelerini de almaya başlıyoruz. Bu kapsamda, 2024 yılı için 430 milyon ile 490 milyon euro arasında FAVÖK beklemeye devam ediyoruz. İlerleyen senelerde yatırımlarımızdan daha da artan geri dönüşler bekliyoruz ve kendimize orta vadede 2018 yılında yakaladığımız tarihi en yüksek FAVÖK seviyesi olan 573 milyon euroyu geçme hedefi koyuyoruz. Bu hedef artık kısa zamanda ulaşılabilir bir mesafede duruyor. Çalışanlarımızın büyük gayretleri ve hissedarlarımızla iş ortaklarımızın destekleri sayesinde TAV Havalimanlarını bir dünya markası haline getirmeyi başardık. Orta vadeli hedefimiz olan tüm zamanların en yüksek FAVÖK rakamına ulaşmak hedefimizi de yakın zamanda birlikte gerçekleştireceğimize olan inancım tam.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x